بذر آمریکا استرالیا کره شمالی استرالیا

بذر: آمریکا استرالیا کره شمالی استرالیا کره شمالی پیونگ یانگ وزارت خارجه وزیر امور خارجه

گت بلاگز وب‌گردی قیمت پیاز داخلی ۶ برابر قیمت صادراتی!

در شرایطی که هفته‌هاست قیمت پیاز ناشی از کمبود تولید و عرضه به کیلویی ۴۰۰۰ تومان رسیده هست، این محصول کیلویی کمتر از ۷۰۰ تومان یعنی یک ششم قیمت بازار داخلی،

قیمت پیاز داخلی ۶ برابر قیمت صادراتی!

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، هفته‌هاست که در بازار پیاز نوسانات شدیدی به وجود آمده و قیمت آن از کیلویی ۲۵۰۰ تومان در میادین میوه و تره‌بار شهرداری (عمده فروشی) تا حدود کیلویی ۴۰۰۰ تومان در بازار خرده‌فروشی زیاد کردن یافته است که البته به گفته مسوولان وزارت جهاد کشاورزی و فعالان بازار میوه و تره‌بار علت این گرانی کم کردن تولید مقطعی پیاز به علت بازار نامناسب و بعضی شرایط اقلیمی عنوان می‌شود.

حسین اصغری – مدیرکل دفتر محصولات علوفه‌ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی- در این باره به ایسنا اعلام کرد که شرایط خاص اقلیمی، کم کردن تولید ناشی از اوضاع آب و هوایی و بازار نامناسب پیاز در سال گذشته باعث گرانی مقطعی این محصول شده است است ولی تا ۲۰ روز آینده و به بازار رسیدن تولیدات جدید، شاهد کم کردن قیمت پیاز خواهیم بود.

وی افزود: محصولات صیفی مانند پیاز امکان واردات ندارند، چراکه از نظر آفات نباتی ریسک بالایی دارد و واردات آن می‌تواند با مخاطرات بسیاری همراه شود و از سوی دیگر نیز وزارت نیرو به عنوان متولی تامین و مدیریت منابع آبی، سهم بخش کشاورزی را از این نظر کم کردن داده و محدودیت آب نیز یکی از عوامل کم کردن تولید پیاز به شمار می رود.

قیمت پیاز داخلی ۶ برابر قیمت صادراتی!

حسین مهاجران – رییس اتحادیه فروشندگان میوه و تره‌بار – پیش از این نیز راجع به علت زیاد کردن قیمت پیاز در بازار میوه و تره‌بار، گفته بود که در سال گذشته در همین بازه زمانی پیاز در بازار اشباع شده است و تولید مناطق متفاوت به بازار رسیده بود، ولی هم اکنون تولید اصفهان، آن هم نه همه مناطقش به بازار رسیده و تا ۱۰ روز گذشته تنها تولید دزفول در بازار وجود داشت که نشان می‌دهد کشاورز و تولید کننده چندان رضایتی از بازار پیاز در سال گذشته نداشته و نتوانسته سود دلخواه خود را از فروش محصول ببرند.

وی اضافه کرد: هم اکنون قیمت عمده فروشی هر کیلوگرم پیاز زرد در بازار ۲۸۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان و قیمت عمده فروشی پیاز سفید ۲۵۰۰ تا ۲۸۰۰ تومان است که نشان دهنده‌ قیمت و بازار این محصول هست، ولی امیدواریم در هفته آینده با رسیدن پیاز از مناطقی مانند اصفهان و در ماه آینده با رسیدن پیاز مناطق متفاوت آذربایجان مانند بناب، قیمت این محصول تا کمتر از هزار تومان نیز کم کردن پیدا کند.

البته سیدرضا نورانی – رییس اتحادیه محصولات کشاورزی – در این باره به ایسنا گفت که قیمت پیاز به علت کمبود تولید و عرضه نسبت به تقاضا از موز در بازار پیشی گرفته و به کیلویی حدود ۳۸۰۰ تومان رسیده است ولی انتظار می‌رود وزارت جهاد کشاورزی الگوی کشت مناسبی جهت این محصول تعریف کند.

قیمت پیاز در بازار داخلی در حالی روی ۳۵۰۰ تا بیش از ۴۰۰۰ تومان می چرخد که قیمت صادراتی این محصول شش برابر ارزان‌تر از قیمت داخلی آن هست، آیا که براساس آمار گمرک جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران طی ۱۲ ماهه سال گذشته قیمت هر کیلوگرم پیاز صادراتی به ۱۹ کشور متفاوت به صورت میانگین ۶۶۷ تومان بوده است.

در شرایطی که هفته‌هاست قیمت پیاز ناشی از کمبود تولید و عرضه به کیلویی ۴۰۰۰ تومان رسیده هست، این محصول کیلویی کمتر از ۷۰۰ تومان یعنی یک ششم قیمت بازار داخلی،

براساس همین آمار، طی سال گذشته ۱۰۶ هزار و ۶۸۴ تن پیاز و موسیر به ارزش ۷۱ میلیارد و ۲۴۳ میلیون و ۴۵۷ هزار تومان معادل ۲۲ میلیون دلار به کشورهای مذکور صادر شده است هست. در حالی که به گفته بعضی مسوولان وزارت جهاد کشاورزی یکی از عوامل کم کردن عرضه پیاز در بازار داخلی بارندگی شدید در اسفندماه سال گذشته در جیرفت بود که گرمای بی سابقه بعد از آن نیز به بارش باران کمک کرد و میزان تولید پیاز را کم کردن داد.

همچنین در فروردین ‌ماه امسال بالغ بر ۲۲ هزار و ۲۸۵ تن پیاز و موسیر به ارزش ۱۴ میلیارد و ۱۹۶ میلیون و ۹۸۴ هزار تومان معادل چهار میلیون و ۳۷۸ دلار به ۹ کشور ارمنستان، افغانستان، امارات، پاکستان، ترکمنستان، عراق، فدراسیون روسیه، قزاقستان و کویت صادر شده است هست. البته بعد از آن هیچ آمار و ارقام رسمی دیگری روی سایت گمرک به عنوان یک دستگاه متولی برنامه‌ریزی اقتصادی کشور به ثبت نرسیده است.

حالا پرسش اینجاست که آیا با وجود کمبود پیاز در بازار داخلی و نیاز به زیاد کردن عرضه آن، سیاست‌گذاری و ابلاغیه‌ای از سوی وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر وضع تعرفه در حمایت از مصرف کنندگان و جهت کم کردن قیمت این محصول اعلام نمی‌شود و به گفته یک مقام مسئول صادرات پیاز مانند ماه‌های گذشته همچنان بدون ارزآوری قابل توجه و با قیمتی حدود شش برابر ارزان‌تر از بازار داخلی ادامه دارد که البته حجم آن با توجه به زیاد کردن قیمت پیاز در بازار داخلی کم کردن یافته و در صورت ادامه این گرانی قطع خواهد شد.

منبع:ایسنا

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: بازار | محصول | محصولات | کشاورزی | روز گذشته | وزارت جهاد کشاورزی | بازار داخلی | قیمت پیاز

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog