بذر آمریکا استرالیا کره شمالی استرالیا

بذر: آمریکا استرالیا کره شمالی استرالیا کره شمالی پیونگ یانگ وزارت خارجه وزیر امور خارجه

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی موشک ساخته، می سازیم و خواهیم ساخت / روحانی

رییس جمهور اعلام کرد :موشک ساخته، می سازیم و خواهیم ساخت، لیکن با هیچ‌یک از قوانین بین‌المللی یا قطعنامه 2231 در تضاد نیست.

موشک ساخته، می سازیم و خواهیم ساخت / روحانی

روحانی:موشک ساخته، می سازیم و خواهیم ساخت

عبارات مهم : ایران

رییس جمهور اعلام کرد :موشک ساخته، می سازیم و خواهیم ساخت، لیکن با هیچ یک از قوانین بین المللی یا قطعنامه 2231 در تضاد نیست.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبحگاه امروز (یکشنبه) در جلسه برررسی صلاحیت غلامی و اردکانیان وزرای پیشنهادی علوم و نیرو در صحن مجلس ، اظهار کرد: معرفی وزیر علوم کمی به تاخیر افتاد. البته شاید این تاخیر ، خواصی هم داشت. این تاخیر نشان داد فضای جامعه ما و به خاص دانشگاهیان نسبت به آینده دانشگاه و علم تا چه حد حساس است.

موشک ساخته، می سازیم و خواهیم ساخت / روحانی

وی افزود: همه نکاتی که در روزهای اخیر راجع به دانشگاه و لزوم حساسیت دولت نسبت به استقلال دانشگاه، آینده دانشجویان و شیوه فعالیت تشکلهای دانشجویی مطرح شد، نشان داد که دانشگاه زنده هست. اساتید ما فعالند و به آینده خود توجه دارند. مفهوم آن اهمیت علم و دانشگاه و سرزنده بودن نسل جوان و دانشگاه ها هست. از همه آنهایی که در این زمینه سخن گفتند و نقد کردند سپاسگزارم.

رئیس جمهور خطاب به ملت و به خاص دانشجویان و اساتید گفت : دولت از راه خود در زمینه احترام به علم و دانشگاه غیر امنیتی بودن دانشگاه، احترام به دانشجویان، احترام به آزادی اندیشه و بیان ذره ای کوتاه نخواهد آمد.

رییس جمهور اعلام کرد :موشک ساخته، می سازیم و خواهیم ساخت، لیکن با هیچ‌یک از قوانین بین‌المللی یا قطعنامه 2231 در تضاد نیست.

روحانی تاکید کرد: هر آنچه در انتخابات 92 و 96 راجع به محیط دانشگاه، امن بودن و نه امنیتی بودن دانشگاه ها ، فضای آزاد و امنیت مورد نیاز جهت دانشجو و اساتید مطرح کردیم، همچنان به این عهد خود وفادار خواهیم بود.

رئیس جمهور در ادامه بیان کرد: در این جا در محضر نمایندگان ملت کشور عزیزمان ایران عرض می کنم، مبنای من در نحوه سلوک با وزرایی که تا امروز گزینش شده است اند و دو وزیری که ان شاءالله به کمک شما امروز گزینش خواهند شد، پیوست حکم است.

وی تصریح کرد: تمام وزرای ما در دولت دوازدهم در کنار حکم وزیری، یک پیوست حکم هم دارند و در آن پیوست حکم دقیقا مشخص شده است که قدم به قدم اولویت دولت دوازدهم در اجرای ماموریت آن ها چیست و بطور منظم دولت این پیوست را پایش خواهد کرد و سه ماه به سه ماه آن را ارزیابی می کند.

موشک ساخته، می سازیم و خواهیم ساخت / روحانی

رئیس قوه مجریه، همچنین ادامه داد: مبنای من با وزرا جهت ادامه کار یا توقف آن پیوست احکام آنهاست که آن پیوست هم استخراج شده است از برنامه دولت است که ملت کشور عزیزمان ایران به آن رای داده اند همچنین برگرفته از اسناد بالادستی قانونی است که نسبت به وزارتخانه ها و دولت وجود دارد و در اختیار همه ماست.

به گزارش ایسنا، مدیر جمهور با بیان اینکه دانشگاه و وزیر علوم از حساسیت خاص ای برخوردار هست، تصریح کرد: البته نیازی به گفتن ندارم و همه شما نمایندگان محترم می دانید که هماهنگ کردن جهت معرفی وزیر به مجلس در بعضی از موارد طولانی تر خواهد بود. هماهنگی بعضی از وزارتخانه ها ساده تر و بعضی طولانی تر انجام می شود.

رییس جمهور اعلام کرد :موشک ساخته، می سازیم و خواهیم ساخت، لیکن با هیچ‌یک از قوانین بین‌المللی یا قطعنامه 2231 در تضاد نیست.

وی در ادامه تاکید کرد: ما صبر و حوصله و تعامل کردیم، ولی معامله نکردیم. من بر سر دانشگاه، آزادی آن، امنیت و آینده دانشجویان و خطی که دولت از ابتدا اعلام کرده با هیچ کس معامله نکردم و بدانید معامله نخواهم کرد؛ آنچه وعده من با ملت بوده و به حول و قوه الهی به شرط حیات تا روز آخر دولت ادامه خواهد یافت و شما نمایندگان و مردم به خوبی شاهد خواهید بود.

روحانی اضافه کرد: نیازی نیست با عجله راجع به افراد قضاوت کنیم. من از هیچ کدام از معیارهایی که جهت گزینش وزیر علوم بود، کوتاه نیامدم. ممکن است گزینش ها و وقت طولانی شده است و جهت ایجاد هماهنگی این وقت 60 – 70 روزه بود، ولی من پای همه اصولم ایستاده ام .

موشک ساخته، می سازیم و خواهیم ساخت / روحانی

وی با اشاره به صحبت هایی که با وزیر پیشنهادی علوم کرده یادآور شد: من به آقای دکتر غلامی که استادی با تجربه و دارای مراحل علمی طی شده است در علم و پژوهش و از اساتید بنام و برجسته است و کار مدیریت را در ستاد دانشگاه مدیریت دانشکده و دانشگاه انجام داده صحبت کردم و همه شرایطم را با او در میان گذاشتم، کما اینکه با افراد دیگری هم جهت وزارت علوم صحبت شد، ولی نشد به مجلس معرفی شوند ولی با آنها هم این شرایط را هم مطرح کرده بودم.

رئیس دولت دوازدهم افزود: نخستین شرط من با وزیر علوم این بود که محیط دانشگاه از آن همه دانشجویان، احزاب، جناح ها و تفکرهای متفاوت هست. این تاکید من به آقای غلامی بود که هیچ کس در دانشگاه و هیچ انجمن، جمع و جناحی در داخل دانشگاه نباید احساس بی پشتوانگی کند. هیچ جمعی نباید احساس کند جهت بقیه در امنیت است و جهت او نیست و نباید احساس کند که نظر وزارتخانه نسبت به جناح های متفاوت متفاوت است.

وی با تاکید بر اینکه مبنای ما از اول مبنای اعتدال بوده هست، خاطر نشان کرد: مبنای ما این بوده که اکثریت باید حاکم باشد، ولی اقلیت باید بطور کامل از حقوق خود برخوردار باشد. نه اسلام، نه قانون و نه شرایط امروز کشور به ما اجازه نمی دهد که در پرسشها جزئی رو در روی هم بایستیم. اگر اختلافات جزئی دو سال پیش جایز و مکروه بود، امروز باید بگوییم حرام و گناه کبیره هست؛ آیا که امروز ما شرایط خاصی داریم.

روحانی اضافه کرد: امروز ما نیاز به وحدت بیشتری داریم. یک بار بزرگ مسئولیت در وحدت، انسجام ملی و ایستادگی ملت در برابر دیگران دانشگاه هست. آن روزی که در مسیر نهضت اسلامی بودیم بار اول بر دوش دانشگاهیان بود. دانشگاهیان در کنار حوزویان و اقشار مردم پرچم انقلاب را به دوش کشیدند و اساتید دانشگاه کنار عالمان و مدرسان حوزه نهضت را جهت مردم تبیین کردند.

وی همچنین بیان کرد: روزی که وارد جنگ تحمیلی شدیم و دشمن به ما هجوم آورد، باز دانشگاه نقش بزرگی ایفا کرد. در وقت جنگ بعضی دستگاه های پیچیده نظامی داشتیم که فروشندگان آن حاضر به تعمیر نبودند یا دفترچه اوورهال آن را در اختیار ما نمی گذاشتند؛ این دانشگاه بود که در آن مقطع به ما کمک کرد و در بسیاری موارد دانشگاه های علمی و صنعتی از جمله شریف، به ما یاری رساندند. علاوه بر این دانشجویان، اساتید و پزشکان ما در جبهه های جنگ و بیمارستان های خط مقدم بودند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه هر جامشکلی جهت کشور پیش آمده، دانشگاه در صف مقدم بوده هست، گفت: امروز هم جهت اداره دولت دست نیاز ما به سوی فارغ التحصیلان دانشگاه است و عمدتا فردا هم جهت اداره کشور دست ملت به سوی دانشجویانی که امروز در دانشگاه ها هستند، دراز خواهد بود. ما اگر فکر اقتصاد مقاومتی هستیم، راهی جز اقتصاد دانش بنیان وجود ندارد و اگر به روابط سیاسی با عزت فکر می کنیم راهی جز دیپلمات های متخصص وجود ندارد.

روحانی ادامه داد: اگر می خواهیم از حقوق ملت در دادگاه ها و داوری های بین المللی دفاع کنیم راهی جز داشتن متخصصین برجسته حقوقی نداریم. جهت مدیریت، اقتصاد و حقوق ملت نیازمند دانشگاهیم. دانشگاهی که بتواند آزاد اندیش باشد و در آنجا کرسی آزاد اندیشی به پا باشد و تفکرات متفاوت سیاسی فضا را جهت فعالیت سیاسی خود آماده و باز ببینند.

رئیس جمهور ادامه داد: وزیر علوم باید شرایط را جهت فعال تر شدن دانشگاه ها، اساتید و دانشجویان و سیر مراحل علمی در سطح دنیا و مسابقه با کشورهای پیشرفته فراهم کند. من از نمایندگان، دانشجویان و ملت می پرسم آیا فضای دانشگاه امروز نسبت به سال 91 بهتر و آزادتر شده است یا نه؟ آیا دانشجو در بیان نظرات خود آزادتر است یا نه؟ آیا در مسیر رشد علمی، دانشگاه ها نسبت به چهار – پنج سال پیش پیشرفت داشته اند یا نه؟ آیا رشد شرکت های دانش بنیان با سال های قبل قابل مقایسه است یا نه؟

روحانی با بیان اینکه از غلامی خواسته ام که دانشجو را صاحب علم و مهارت کند، گفت: صرف گرفتن مدرک جهت دانشجو جهت ما نمی تواند افتخار چندانی باشد. آن روز که دانشجو در کنار مدرک دانشگاهی یک مهارت را خوب یاد گرفته باشد، مراکز تولیدی او را جذب می کند. به وزیر آینده علوم گفته ام دانشگاه باید با صنعت، کشاورزی و خدمات متصل باشد. دانشجو باید از سال دوم مهارت یاد بگیرد، از سال سوم فردی کاردان در صحنه عمل باشد و بعد از دوره کارشناسی باید بتواند یک شغل قابل قبول و متناسب با مهارتی که آموخته به عهده بگیرد.

وی خاطر نشان کرد: شرایط کار در جامعه ایده آل نیست، ولی دولت افتخار دارد که در فصل دوم امسال به رشد کم نظیر یا حتی بی نظیر در زمینه اشتغال رسیده هست. نزدیک به هشتصد هزار نفر تابستان امسال نسبت به سال پارسال، مشغول به کار شده است اند. این رقم امیدوار کننده است ولی تا رسیدن به رقم مطلوب فاصله داریم ولی مسیر ما، مسیر امید است.

رئیس دولت دوازدهم خطاب به وزیر علوم آینده گفت: اساس وزارت علوم باید بر مبنای امید باشد. وزارت علوم باید به گونه ای باشد که دانشجو امیدوار شود. هنگامی که که دانشجو ببیند به خاطر تفکر سیاسی اش فضای سخن گفتن ندارد، به شغل هم امیدی نخواهد داشت. کسانی که بین دانشجویان بخاطر تفکر سیاسی تفاوت می گذارند، به یکی امید می دهند و به دیگری ناامیدی، به یکی فضا می دهند و جا را جهت دیگری تنگ می کنند. چنین دانشجویی که فضا جهت سخن گفتن ندارد، به عدالت نظام و دولتش متکی نمی شود. دانشگاه باید فضای امن و آزاد جهت همه تفکرات و دانشجویان باشد.

روحانی با بیان اینکه این افتخار نیست که فارغ التحصیلان زیاد بوده، ولی جویای کار باشند، تصریح کرد: در گذشته دانشجویان بعد از فارغ التحصیل شدن معمولا می توانستند یک شغل مناسب پیدا کنند. باید چنین شرایطی به وجود بیاید. من می دانم دانشگاه چه منت بزرگی بر ما دارد و ما چه دینی به دانشگاه داریم. دانشگاه در انقلاب، دفاع مقدس و امروز در ایستادگی در برابر قدرت های بزرگ همواره فعال و نقش آفرین بوده است.

رئیس جمهور در آخر گفت: غلامی یک شخصیت علمی، مدیر، متدین و انقلابی است که بی تردید فضای دانشگاه را در همان مسیر سال 93 و94 قرار می دهد. دانشگاه 96 با 93 متفاوت نخواهد بود و من این وعده را به دانشجویان و اساتید می دهم و شخصا روند دانشگاه را پایش می کنم.

باید در وزارت نیرو زیاد از تدبیر سخن بگوییم

روحانی در ادامه سخنانش که به دفاع از وزیر پیشنهادی نیرو تخصیص داده شده است داشت ، با بیان اینکه بعد از جنگ تحمیلی کارها فراوانی جهت مهار آب انجام شد و تا امروز تقریبا زیاد کارها انجام شده است هست، خاطر نشان کرد: در مقطعی در دنیا 46 هزار سد بزرگ ساخته شد که نصف آن در چین بود. بعد از جنگ تحمیلی نیز ما سدهای فراوانی جهت مهار آب ساختیم.

وی افزود: در بعضی سدهایی که ساخته ایم اکنون به اندازه کافی آب نداریم که در آنجا ذخیره کنیم. تا آنجایی که می شد ما سد ساخته ایم و اکنون دیگر دست ما خیلی باز نیست. زمانی مطرح بود که وارد کننده آب باشیم که در این زمینه مذاکرات فراوانی صورت گرفت و امروز نیز صورت می گیرد و این مورد منتفی نیست، ولی درعین حال خیلی نباید به این عنوان امیدوار بود لیکن بعضی از کشورها که آب فراوان دراند همسایه ما نیستند و آب باید از کشور دیگر عبور کند که کشور صادر کننده آب با کشور واسطه مسئله آبی و به همین علت مسئله سیاسی هم دارد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه باید در وزارت نیرو زیاد از تدبیر سخن بگوییم،گفت: همه می دانیم که آب یکی از پرسشها مهم امروز و فردای ما است.

به گزارش ایسنا، مدیر جمهور در ادامه دفاع خود از وزیر پیشنهادی نیرو، اظهار کرد: شما نمایندگان در اکثر استان ها مطرح کردید که آب استان ما از فلان دریا یا دریاچه و شمال یا جنوب باید تامین شود، بله این هم یکی از راه هایی است که می شود به آن فکر و برایش برنامه ریزی کرد و در بعضی موارد هم کارها عملی شروع شده، ولی باید بدانیم آب به چه قیمتی به محل مصرف خواهد رسید. این هم از مواردی است که باید کار کنیم و نیاز به سرمایه گذاری و حضور بخش شخصی و سرمایه خارجی داریم که باید تلاش را ادامه دهیم.

وی اضافه کرد: مساله پسآب و تصفیه و فاضلاب و گردش آن جزء مواردی بوده که دولت به آن وارد شده است و سرمایه گذاری کرده و خواهد کرد، چون این مساله هم جهت محیط زیست مهم است و هم بعضی مصارف از آب تصفیه شده است استفاده می شود. بحث های دیگری مانند آبهای ژرف مطرح است که مباحث خودش را دارد. در کل هیچ یک از این ها از لیست فعالیت های دولت خط نخورده و ما در همه موارد مشغول تلاشیم.

روحانی با بیان اینکه تردید نکنید که بیشترین سرمایه گذاری باید در سمت تقاضا انجام شود، یادآور شد: باید تلاش کنیم و ببینیم از آب موجود چگونه استفاده و بهره برداری کنیم. اسراف نکردن یکی از موارد بسیار ارزشمند است که چگونه باید انجام شود. دولت و مجلس باید با هم تلاش کنند، باید دست به دست هم بدهیم.

وی ادامه داد: بیشترین آب در کشاورزی مصرف می شود. باید ببینیم آیا محصولاتی که به آب زیاد نیاز دارند همه باید کشت شوند؟ آیا نباید از کشت فراسرزمینی استفاده کنیم؟ ما باید کشت محصولاتی که نیاز به آب زیاد دارند را به کشور دیگری ببریم که این کار هم شروع شده است هست. بنابراین ما در زمینه تقاضا قدم های فراوانی را باید برداریم. تلاش دولت یازدهم بر این بود که بهره وری را در آب اوج ببریم و از شیوه های سنتی فاصله بگیریم و از شیوه های مدرن جهت آبیاری استفاده کنیم که باید از وزارت نیرو و وزیر سابق نیرو و همچنین وزیر کشاورزی که در این زمینه تلاش بسیاری کردند تقدیر کنیم.

رئیس دولت تدبیر و امید با تاکید بر اینکه نشانه و تلاش ما بر این است که با زمین کمتر، آب کمتر، محصول بیشتری برداشت کنیم، خاطر نشان کرد: شما راه حل های عملی را می دانید که در بخش های مختلفی هم اجرا شده است و دولت قدم های خوبی در این زمینه در خوزستان، ایلام، کرمانشاه و سایر استان ها برداشته و برخواهد داشت که این راه مهم ما هست. اگر در مصرف آب کشاورزی که 90 و 85 درصد است بتوانیم 10 تا 20 درصد صرفه جویی کنیم دست ما باز می شود و این ممکن است که البته سرمایه گذاری می خواهد.

وی در ادامه تاکید کرد: البته این کارها سرمایه گذاری می خواهد و دولت باید کمک کند. در هر مسیری نخستین عنوان منبع مالی است که چقدر بیاوریم و چه مقدار بخش شخصی و سرمایه خارجی جذب کنیم. معضل آب با تدبیر، هماهنگی و برنامه ریزی قابل حل است و بحث دولت دوازهم و این مجلس نیست، بلکه باید جهت نسل آینده هم فکر کرد آیا که عنوان آب میان نسلی است.

روحانی با اشاره به اینکه وزارت نیرو، وزارت تدبیر است بیان کرد: وزارت نیرو باید جهت اقلیم و حیات کشور عزیزمان ایران در بلند مدت فکر کند. آمار، ارقام و اطلاعات ما کاملا باید به روز باشد که چه مقدار آب با اضافه شدن جمعیت و نیاز به مواد غذایی، توسعه شهرها، صنعت و گردشگری که با آب ارتباط دارد باید تامین شود و البته همه این ها شدنی است.

وی همچنین عنوان کرد: من حقابه دریاچه ها و تالاب ها را هم فراموش نمی کنم. دیدیم که در بعضی موارد در گذشته دقت مورد نیاز صورت نگرفته هست. سدی ساخته ایم که کار خوبی بوده ولی در برنامه ریزی سد حقابه دریاچه، تالاب و هور زیر دست را مدنظر قرار نداده ایم. اگر حقابه این ها مراعات نشود محیط زیست ما دچار معضلات فراوان خواهد شد. اینجا ارتباط میان وزارت نیرو و کشاورزی است که به هم پیوسته اند و همه ما باید دست به دست هم بدهیم تا بتوانیم از معضلات عبور کنیم. این کار سخت و مسئله بزرگی هست، ولی حتما راه حل وجود دارد.

رئیس جمهور با اشاره به پیشنهادش به اردکانیان جهت وزارت نیرو خاطر نشان کرد: علت دعوت من از آقای دکتر اردکانیان بخاطر مهارت، تخصص و دانش ایشان در زمینه مساله آب بود. البته معنای این، غفلت از انرژی و برق نیست. آن ها هم مهم هستند ولی امروز مسئله اول ما آب هست. ما امروز بین شرق و غرب جمع کردیم و وزیر نیرو در کانادا و وزیر علوم در استرالیا تحصیل کرده اند. آقای اردکانیان شخصیت دانشگاهی، عالم، تحصیل کرده ای است که در شرکت بین المللی کار کرده است و با طرح های منطقه ای آشنایی دارد و می داند کشورهایی که دچار خشکسالی شده است اند چه طرح هایی دارند.

وی اضافه کرد: ایشان با تجربه است ، از همکاری با شهید عباسپور گرفته تا حضور در وزارت کشور و نیرو. من در دورانی که در دبیرخانه بودم، آشنایی بیشتری با ایشان پیدا کردم. در آن وقت دو مساله در دهه هفتاد داشتیم یکی آب در غرب کشور بود که طرح هایی داشتیم و بررسی می کردیم که این طرح آماده و نهایی شد. تقریبا در آخرهای دوره ریاست مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی بود که آن مرحوم این طرح را بطور مداوم پیگیری می کرد.

روحانی در ادامه یادآور شد: در دوران جناب آقای خاتمی هم مرتب پیگیری می کرد و حتی در دوره بعد هم که خیلی امیدوار نبود کارها پیش برود باز پیگیری می کرد و به من که در دبیرخانه مجمع بودم می گفت که چه شد. آقای اردکانیان می داند که مرحوم هاشمی جهت آبادانی کشور عزیزمان ایران مخصوصا جهت آب، حفظ خاک، کشاورزی، صنعت و ساخته شدن کشور عزیزمان ایران شب و روزش را گذاشته بود. هاشمی بعد از نماز صبح، همه فکر و ذکرش در طول روز و تا هنگامی که که به خواب می رفت آبادانی کشور بود.

رئیس جمهور همچنین گفت: کمتر کسی در تاریخ کشور عزیزمان ایران دیدم که جهت آبادانی کشور این همه دلسوز باشد. فکر کند و طرح داشته باشد. هر کشوری رفتیم و با هر مدیر دولتی که می نشست می پرسید چقدر آب دارند؟ چند سد دارند و آبیاری ارزش سنتی یا مدرن هست. همه جا می خواست از تجربه دنیا جهت آبادانی کشور عزیزمان ایران استفاده کند. اگر بخواهیم لقبی به آقای هاشمی بدهیم شخصیتی بود که تمام ذهن، فکر و تلاشش کشور عزیزمان ایران آباد بود و همه توان خود را جهت آبادانی کشور عزیزمان ایران گذاشت.

روحانی در ادامه خطاب به نمایندگان مجلس گفت: در بودجه سالهای آینده یکی از برنامه های مهم مسئله مهار تقاضا در بحث آب باشد تا آب کشور را به سامان برسانیم.

وی همچنین با بیان اینکه پرسشها برق ما کمتر هست، ولی در این زمینه به سرمایه گذاری نیاز داریم خاطر نشان کرد:یکی از پرسشها ما از د ست دادن آب و برق در مسیر انتقال است.

روحانی تاکید کرد: ما می توانیم هاب در منطقه و صادر کننده برق باشیم همسایه های شرقی و غربی از ما برق می خواهند. ما حتی می توانیم به کشور ثالث برق صادر کنیم، لیکن امکانات کافی را داریم نیروگاه می سازیم، دارای گاز و انرژی بوده و دانشمندان صاحب نام داریم البته نمی توانیم صادر کننده آب باشیم، بلکه باید به روشهای صحیح نیازهای خود را تامین کرده و آبهای زیرزمینی را پایدار کنیم.

رئیس جمهور با تقدیر از نمایندگان به خاطر رای اعتماد به 16 وزیر پیشنهادی خود در مرحله تشکیل کابینه دوازدهم گفت: دو وزارت باقیمانده باید هر چه سریعتر کار خود را شروع کنند، چون این به نفع کشور است هر دو وزیر معرفی شده است افراد صاحب صلاحیتی هستند که دارای تخصص و تجربه مورد نیاز بوده و امیدواریم هرچه سریعتر کابینه تکمیل شود تا ما سریعتر راه خود را طی کنیم.

روحانی در بخش دیگری از صحبت های خود به مسئله تخلفات پیاپی آمریکا اشاره کرد و گفت: اصل وفای به عهد یک اصل فراملی و فرادینی است که همه انسانهای عاقل و با تدبیر در هر مذهب و دینی به آن احترام می گذارند. این اصل معیاری جهت تمدن ملت ها و قانونی بودن دولت ها هست. اگر دولتی وفای به عهد نکرد، اعتبار خود را در افکار عمومی به حراج گذاشته است.

رئیس جمهور با بیان اینکه آمریکا می گوید به تعهد خود پایبند نیستم و استدلالش آن است که سر دولت قبلی کلاه رفته هست، خاطر نشان کرد: در این شرایط بقیه دولت ها هم می توانند چنین ادعایی داشته باشند بعد استمرار تعهد و مسئولیت دولت ها چه می شود؟ تعهدها که دوساله و چهار ساله نیست، بلکه تعهد یک دولت با دولت دیگر و یک نظام با نظام دیگر هست، حالا اگر آمریکا یک رژیم هست، تعهد یک رژیم با یک نظام بزرگ به نام کشور عزیزمان ایران هست، البته برجام یک تعهد بین المللی است که باید به آن عمل کرد.

وی ادامه داد: می خواهم به یک داستان مضحکی که اتفاق افتاده است اشاره کنم. می گویند تعهدی که قبلا بسته ایم ، قرص نبود و بیایمم راجع به عنوان دیگری مذاکره کنیم. این خنده آمیز هست. یک زمانی کسی عهدی می بندد و به دقت به آن عمل می کند و میگوید که جایزه من این است که راجع عنوان دیگر مذاکره کنیم ولی هنگامی که تعهد اول را زیرپا می گذارند عملا می گوید که اهل مذاکره نیستند. آمریکا با نقض عهد خود می گوید که اهل مذاکره نیست و اصول اخلاقی و بین المللی را نمی شناسد. کشوری که در این مسیر قرار بگیرد، سایرین به او اعتماد نمی کنند.

روحانی با بیان اینکه آمریکا به بعضی از کشورهای شرق آسیا خبر می دهد که مذاکره کنند تصریح کرد: مگر دیوانه اند که با این شرایط با آمریکا مذاکره کنند آمریکا به مذاکره امضا شده است به تایید شورای امنیت شرکت ملل رسیده بی اعتنا هست. آمریکا با این شیوه باید آینده مذاکره و تعهدات خود را کنار بگذارد. کشور عزیزمان ایران در بحث هسته ای به تعهدات خود عمل کرده است ولی آمریکا می گوید آیا کشور عزیزمان ایران از لحاظ دفاعی و نظامی قدرتمند بوده و سایر کشورها به کشور عزیزمان ایران احترام می گذارند؟

وی ادامه داد: این مسئله شما آمریکایی ها است که با آوردن تروریست ها امنیت منطقه را به هم ریخته اید. شما که تروریست ها را پرورش داده اید باید جایزه بگیرید ولی به کشور عزیزمان ایران که به کشورهای منطقه کمک کرده است بگویید مداخله گر؟ شما می خواستید عراق را تجزیه کنید ولی دولت کشور عزیزمان ایران در کنار دولت و ملت عراق این اجازه را به شما نداد. من از شما می پرسم ملت کشور عزیزمان ایران که حامی کشورهای مظلوم منطقه در برابر تروریسم بوده است از نظر شما رفتارش خوب نیست ولی شما که امنیت منطقه را برهم زده و داعش و طالبان را ساخته اید، رفتارتان خوب است؟

روحانی با بیان اینکه شما به ملت کشور عزیزمان ایران در طول تاریخ ظلم کرده اید، خاطر نشان کرد: شما سکوی نفتی کشور عزیزمان ایران را زدید مگر سکوی نفتی تانک و هواپیما بود؟ شما هواپیمای مسافربری کشور عزیزمان ایران را زدید، شما در طبس به خاک کشور عزیزمان ایران تجاوز کردید. شما بارها بی ادبانه ملت کشور عزیزمان ایران را تروریسم خواندید. ملت کشور عزیزمان ایران ملتی است که با تروریست ها مبارزه کرده و گروهک های تروریستی را از کشور عزیزمان ایران بیرون رانده و داعش را در منطقه به زانو درآورده هست. شما به خاطر تلاشهای ما در منطقه به سلاحهای ما ایراد می گیرید.

رئیس جمهور تاکید کرد: ما هر سلاحی از هر نوعی که نیاز داشته باشیم می سازیم و انبار می کنیم و هر وقت که مورد نیاز باشد جهت دفاع از خود از آن استفاده کرده و تردیدی نمی کنیم. موشک ساخته، می سازیم و خواهیم ساخت، لیکن با هیچ یک از قوانین بین المللی یا قطعنامه 2231 در تضاد نیست.

روحانی در آخر گفت: ما راه دفاع از منافع و امنیت ملی خود را با قدرت ادامه می دهیم و آمریکا هر نقض عهدی که کند به ضرر خودش است و جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران پاسخ قاطعی به آن می دهد.

واژه های کلیدی: ایران | دانشگاه | دانشگاه | دانشجویان | حسن روحانی | وزارت علوم | وزارت کشور | رئیس جمهور | رییس جمهور

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog